En
آخرین اخبار
کد خبر : 232
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1399 - 10:50
توليد دو مدل جديد تراکتور در تبريز راه‌اندازي شد
همزمان با گراميداشت دهه فجر، خط توليد تراکتورهاي مدل ۴۱۲۰و ۴۵۵ با حضور سردار نقدي معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران و جمعي از مديران استاني در شرکت تراکتورسازي ايران راه‌اندازي شد.

استاندار آذربايجان‌شرقي روز سه شنبه در مراسم افتتاح خط توليد اين تراکتورها، گفت: کشور ما بعد از پيروزي انقلاب اسلامي از يک جامعه مصرفي به يک کشور مولد با اقتصادي پويا تبديل شده است و با وجود تحريم هاي ظالمانه دشمنان در عرصه هاي مختلف تحولات شگرفي در اين کشور به وقوع پيوسته است.

محمدرضا پورمحمدي، افزود: کشور ما فقط در حوزه اقتصاد شاهد تحولات نبوده بلکه اين کشور از زماني که ژاندارم خليج فارس بود اکنون به عنوان يکي از هفت قدرت برتر جهان تبديل شده است و در حوزه علم و فناوري نيز اکنون به رتبه 16 جهان رسيده است.

وي با اشاره به اينکه مي شود دهها مثال اين چنيني از پيشرفت کشور بيان کرد، اظهار داشت: آذربايجان شرقي نيز به تبع کشور که به فرمايش رهبري « سر ايران » است به پيشرفت هاي زيادي دست يافته و هم اکنون چهار درصد صنايع کشور مانند تراکتورسازي، ماشين سازي، چرخشگر، ايدم و موتوژن در اين استان است.

استاندار آذربايجان شرقي با اشاره به خدمات ارزشمند اين صنايع به استان و ساير استان هاي کشور، گفت: در سال گذشته صادرات غيرنفتي استان به خارج 50 درصد رشد يافت و در شرايط کرونايي نيز هيچ واحد توليدي تعطيل و کارگري تعديل نشد.

پورمحمدي، ادامه داد: اين استان در ميزان سرمايه گذاري در واحدهاي ايجادي و توسعه اي رتبه اول کشور را کسب کرد و نرخ بيکاري آن از متوسط کشوري که 10.3درصد است، پايين تر بوده و 9 درصد است.

وي با اشاره به اينکه پايين بودن نرخ بيکاري از متوسط کشور در اين استان به علت غيرت آذربايجاني هاست نه رفاه زدگي، يادآوري کرد: مردم اين منطقه اگر کاري نتوانند در اين استان براي خود فراهم کنند با مهاجرت به ساير استان ها در آن ها مشغول به کار مي شوند.
پورمحمدي، با بيان اينکه به همين علت آذربايجان شرقي از استان هاي مهاجرفرست کشور است، افزود: فرايند حمايت و مکانيزم مورد انتظار در اين استان در اين زمينه کند بوده و نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي نياز است در اين زمينه تلاش کنند.   

شرکت تراکتورسازي ايران 95 درصد نياز بازار کشور را تامين مي کند

مديرعامل شرکت تراکتورسازي ايران نيز در اين مراسم با بيان اينکه دهه 90 دوران طلايي و شکوفايي تراکتورسازي ايران است، گفت: هم اکنون اين شرکت 95درصد از نياز بازار کشور را تامين مي کند و پنج درصد نيز به صورت متفرقه وارد کشور مي شود.

ابوالفتح ابراهيمي، افزود: توليدات اين شرکت از لحاظ قيمت و کيفيت همتايي ندارد و در يک دهه اخير با داخلي سازي قطعات استراتژيک بيش از 400 ميليون يورو براي کشور صرفه جويي ارزي شد.

وي با اشاره به خودکفايي در توليد عمده قطعات تراکتور در اين شرکت، اظهار داشت: اگر اين خودکفايي حاصل نمي شد بايد بيش از 70 ميليون يورو براي تامين اين قطعات ارز از کشور خارج مي شد.

مديرعامل شرکت تراکتورسازي ايران اظهار داشت: بيش از90 درصد از قطعات تراکتور داخلي سازي شده است و تنها برخي قطعات جزئي مانند تايرهاي تراکتور سنگين که صرفه اقتصادي ندارد از کشورهاي ديگر تامين مي شود.

ابراهيمي، ادامه داد: در سال جاري اين شرکت 19 هزار و 500 دستگاه تراکتور با رشد 18درصدي نسبت به سال قبل و رشد 27 درصدي نسبت به ميانگين سه سال قبل توليد کرد.

وي با اشاره به فروش19 هزار و 600دستگاه تراکتور در سال جاري، يادآوري کرد: اين تعداد نسبت به سال گذشته رشد 26درصدي و نسبت به ميانگين سه سال قبل رشد 40درصدي دارد.

مديرعامل شرکت تراکتورسازي ايران گفت: امسال بيش از 660ميليارد تومان اين شرکت به خارج صادر کرده که نه تنها نياز ارزي اين مجموعه فراهم شده بلکه در ارز مازاد نيز تراز مثبت کسب کرده است.

ابراهيمي، نوسازي و توسعه منابع انساني، خارج کردن شرکت از ضرردهي و رسيدن به حداکثر سوددهي، تکيه بر منابع مالي شرکت و پرهيز از اخذ تسهيلات بانکي و منتخب پنج دوره صادر کننده نمونه ملي را از مزيت هاي اين شرکت اعلام کرد.

وي با اشاره به فعاليت 800 قطعه ساز در اصفهان، تبريز، قم، مشهد و سمنان، اظهار داشت: اين شرکت توانست در دوران کرونا اين قطعه سازان را تغذيه کند.

مديرعامل شرکت تراکتورسازي ايران گفت: تا پايان امسال در اين شرکت 22هزار دستگاه تراکتور توليد مي شود و تلاش مي شود اين تعداد در سال 1400 به بيش از 25 هزار دستگاه برسد.

ابراهيمي، با اشاره به راه اندازي خط توليدهاي جديد در اين شرکت، افزود: خط توليد تراکتور ?4120 داراي موتور جديد120 اسب بخار و مجهز به توربوشارژ بوده، قابل نصب علاوه بر تراکتور بر روي کاميون است و براي تکميل سبد توليد اين شرکت راه اندازي شده و تراکتور سبک ?455 با موتور جديد 55 اسب بخار مجهز به توربوشارژ، چابک و قوي است.

در اين مراسم با حضور سردار نقدي معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران، خط توليد تراکتورهاي مدل 4120و 455در اين شرکت راه اندازي و از اين تراکتورها رونمايي شد.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران:

رونق توليد موجب افزايش روحيه مردم مي شود

 معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: رونق توليد موجب افزايش روحيه مردم مي شود و بايد زمينه تحقق جهش توليد در سال جاري عملي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عصر امروز همزمان با چهل و دومين سالگرد پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي ايران طي مراسمي با حضور معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و جمعي از مسئولين استاني از خط توليد تراکتورهاي مدل 455و 4120 شرکت تراکتورسازي تبريز رونمايي شد.

سردار محمدرضا نقدي، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با حضور در اين مراسم رونق توليد را موجب افزايش روحيه مردم دانسته و گفت: در صورتي که ساير حوزه‌هاي توليدي و صنايع، خط مشي و راهبرد اين کارخانه را دنبال کنند ديگر نيازي نخواهد بود تا دست ملت ايران به سوي بيگانگان دراز شود.

وي با بيان اينکه گروه صنعتي تراکتور سازي ايران با عملي کردن شعار ما مي‌توانيم نشان داد که هيچ چيز غيرممکن نيست، افزود: تمامي اين پيچ و مهره‌ها، صفحه‌هاي ريخته‌گري و صفحات تراشکاري همه فرياد مي‌زنند مرگ بر آمريکا و اين همان شعاريست که به مانند امروز بايد در عرصه عمل ثابت شود.

سردار نقدي ادامه داد: بنده اگر امروز اينجا هستم صرفاً به خاطر تشکر و قدرداني از تلاشگران خط مقدم توليد در مقابل جنگ تحميلي اقتصادي است که خدا را شکر ملت ايران نشان دادند سختي کار و تلاش و زحمت کشيدن براي توليد بومي را بر آساني ذلت در مقابل دشمن و دست درازي به سوي آن ترجيح مي‌دهند.