En
آخرین اخبار
کد خبر : 245
تاریخ انتشار : 13 دی 1400 - 11:54
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی:
در تراکتورسازی تبریز ظرفیت ها و قابلیت ها پای کار آمده، اما از آن حمایت نشده است
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در جریان نظارت میدانی از گروه صنعتی تراکتورسازی ایران بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل گروه صنعتی تراکتورسازی ایران محمد جواد عسگری و معین الدین سعیدی رئیس و عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی از خطوط مونتاژ و تولید تراکتور و شرکت ریخته گری گروه صنعتی تراکتورسازی ایران در تبریز بازدید کردند.

در این بازدید محمد حسین فرهنگی ،علیرضا منادی سفیدان، احمد علیرضا بیگی و روح ا.. متفکر آزاد نمایندگان تبریز، آذرشهر و اسکو ، اعضا کمیسیون کشاورزی را همراهی کردند.

گفتنی است طی نشست اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس و نمایندگان با مدیر عامل و مدیران ارشد گروه صنعتی تراکتورسازی ، مشکلات و چالش ها مطرح شد.

با توجه به اینکه 88 درصد قیمت تمام شده تراکتور را مواد تشکیل می دهد با هر گونه افزایش قیمت مواد اولیه به خصوص آهن، فولاد، مواد پلیمری و شیمیایی موجب افزایش بهاء تمام شده محصولات شرکت شده و به تناسب آن افزایش قیمت محصولات را در بر خواهد داشت به طوری که از ابتدای سال جاری تا آبان ماه 1400 قطعات ورقی و ریخته تا 200 درصد رشد داشته است و طبیعی است با افزایش مواد اولیه بالاجبار قیمت محصولات تولیدی را بالا خواهد برد و در صورت تداوم این رویه همه محصولات تولیدی با ضرر همراه خواهد بود و رمقی برای ادامه فعالیت نخواهد داشت.

همین افزایش مواد اولیه تاثیر خود را در تولید ادوات کشاورزی نیز گذاشته ولی با توجه به عدم محدودیت در قیمت گذاری بر این دسته از ماشین آلات کشاورزی در قیاس با سال گذشته به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داشته بطوریکه برخی از این ادوات در مقایسه با تراکتورکه از تکنولوژی بسیار ساده و مواد بری خیلی کمتری برخوردارست گران تر فروخته می شودو یا با قیمت برخی تراکتورهای ما  که دارای قطعات فراوان و پیچیده با تکنولوژی بالاست برابری میکند.

در این نشست محمد جواد عسگری رئیس کمیسیون کشاورزی،آب، منابع طبیعی و محیط زیست  مجلس شورای اسلامی گفت: از نزدیک ظرفیت ها و قابلیت های این واحد تولیدی را دیدیم، اقدامات ارزشمندی صورت گرفته و ظرفیت بالقوه ای وجود دارد.

وی ادامه داد: امنیت غذایی در بین کشورهای دنیا دارای اهمیت بالایی بوده و به امنیت ملی گره خورده است؛ در کشور ما نیز علیرغم وجود قابلیت‌ها، از ظرفیت بخش کشاورزی به خوبی استفاده نشده لذا با استفاده از ظرفیت این حوزه، می‌توانیم در زمینه‌ی ارزآوری فضای خوبی را ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در کارخانه تراکتورسازی ظرفیت ها و قابلیت ها پای کار آمده ، اما از آن حمایت نشده است افزود: افزایش میزان تولید و فراهم نمودن فضای صادرات قطعا امکان پذیر  می باشد و از آنجایی که تراکتورسازی تبریز یک برند بین المللی است ضرورت دارد  از ظرفیت ها و پشتیبانی های مالی کشور برای افزایش تولید استفاده گردد.